Besplatna energija za svakoga?
Pogledajte napolje kroz prozor i recite šta vidite...
Ulicu? Kuću prekoputa? Drveće i polja?Ono što Mi vidimo jeste besplatan izvor energije – vazduh! Verovali ili ne, vi stvarno možete iskoristiti spoljašnji vazduh, jedan od besplatnih poklona prirode, da grejete i hladite vaš objekat. Pa čak i na temperaturama ispod nule spoljašnji vazduh sadrži toplotu. Korišćenjem vaduh/voda toplotnih pumpi dobićete dovoljno energije za napajnje vašeg radijatorskog i podnog grejnog sistema kao i dovoljno energije za zagrevanje tople potrošne vode. Ova ista pumpa može vam poslužiti i kao rashladna jedinica koja će vam hladiti kuću za vreme leta.
Neverovatno, ali istinito. Mi znamo, zato što tehnologiju rada toplotnih pumpi koristimo dugi niz godina.
Zašto izabrati vazduh/voda toplotnu pumpu?
- EKONOMSKA ISPLATIVOST - Smanjuje troškove grijanja do 65%;
- Zauzimaju malo mesta u prostoru
- Veoma tih
- Smanjuju emisiju CO2 za 30% najveća zaštita prirodne okoline;
- U potpunosti su automatizovane i lake za upravljanje;
- Ne podležu zakonskoj regulativi o periodičnim pregledima u smislu tehničke ispravnosti,
- Izbegnuti su dodatni troškovi za kamin, dimnjak, priključak plina, brojila za plin i rezervoara za gorivo;
- Neograničen besplatan energetski potencijal zemlje;
- Nezavisnost od stalnog rasta cena klasičnih energenata (nafta, gas, ugalj)
- Ne zagadjuje već čuva okolinu
- Mogućnost programiranja rada za vreme niže tarife
- Nema otvorenog plamena (nema mogućnosti izazivanja požara).
- Ne zahteva nikakvo održavanje
Šta je toplotna pumpa?
Toplotna pumpa je uređaj koji može toplotnu energiju da trasportuje iz spoljašnje okoline u zgradu ili iz zgrade u spoljašnju okolinu, tako da se u zimskom periodu koristi za grejanje, a u letnjem periodu za hlađenje prostora.
Energetska efikasnost toplotnih pumpi se izražava preko koeficijenta učinka COP. To je odnos između energije koja je uložena i energije koju dobijamo na izlazu, za grejanje. Što je ovaj koeficijent veći to je bolja energetska efikasnost sistema.
Za utrošeni 1 kWh električne energije na izlazu dobija ukupna toplotna energija 3-4 kWh. Energija dobijena na ovaj način naziva se geotermalna energija. U tehničkoj praksi toplotne pumpe se najčešće koriste za grejanje i hlađenje prostora i rekuperaciju toplotne energije.
Princip rada toplotne pumpe
Princip rada toplotne pumpe se ogleda u korišćenju toplotne eneregije našeg okruženja. Geotermalna toplotna pumpa koristi energiju zemlje i podzemnih voda da bi vršila hlađenje ili grejanje vašeg objekta.
Toplotna pumpa radi na približno istom principu kao i kućni rashladni aparati (npr. frižider i klima). Razlika je samo u smeru u kome se vrši predavanje toplotne energije. Zadatak uređaja je da automatski drži temperaturu u odgovarajućem opsegu, u objektu tokom godine, svejedno da li to bilo hlađenje (leti) ili grejanje (zimi). Principijelno, nema razlike u procesu rada uređaja prilikom grejanja ili hlađenja objekta.
Toplotna pumpa vazduh – voda radi na principu razmene energije. Spoljašnja jedinica prenosi toplotnu energiju iz spoljašnjeg vazduha (u režimu grejanja) i putem izmenjivača freon-voda prenosi tu energiju na zagrevanje vode u Hidro modulu unutrašnje jedinice. Pojačana toplota se prenosi preko R410a freona u unutrašnji Hidro modul. Pumpa za vodu šalje toplu vodu u radijatore ili fancoil uredjaje (sistemom podnog grejanja) i bojler sanitarne vode. Kod kombinovane verzije hlađenje - grejanje unutrašnjeg hidro modula, hlađenje se postiže smanjenjem temperature vode na 5C i cirkulisanjem vode kroz ventilator. Sistem može da obezbedi umereno hlađenje preko sistema podnog grejanja ili radijatora ograničavajući najnižu temperaturu vode. Priprema sanitarne vode se vrši prebacivanjem sistema sa režima hlađenja ili grejanja na sanitarni režim.